Sergei L. Sobolev


dedicated to the 110th anniversary of the birthday of Sergei L. Sobolev

December 10
-16, 2018, Novosibirsk, Russia


  Russian
Home
Sergei L. Sobolev
News
Program Committee
Organizing Committee
Program
Support of the Conference
Registration
Abstracts
Accommodation
Important Dates
Contacts

 

Program


The range of topics that are within the scope of the conference includes (but is not limited to): partial differential equations, equations of mathematical physics, ordinary differential equations, delay differential equations, operator theory, spectral theory, function spaces, embedding theorems, approximation theory, cubature formulas.

The scientific program will include lecture courses, plenary lectures, and short communications. The lecture courses are intended for young scientists in order to acquaint them with the current state of investigations on the above listed topics. By tradition, one of the lecture courses will  be devoted to S.L. Sobolev's article; moreover, this course will be given by a young scientist.



The following lecture courses will be given at the School-Conference.

Professor S.N. Antontsev (University of Lisbon, Lisbon, Portugal)
Lecture course: Evolution PDEs with nonstandard growth conditions

Professor A. Guessab (Université de Pau et des Pays de l'Adour, Pau, France)
Lecture course: Delaunay triangulation, Voronoi diagrams and applications

Dr. L.N. Bondar (Sobolev Institute of Mathematics SB RAS, Novosibirsk, Russia)
Lecture course: On the S.L. Sobolev's work “The wave equation for inhomogeneous medium”
 

SECTIONS:

  • Partial Differential Equations

  • Differential Equations of Mathematical Physics

  • Differential-Difference Equations

  • Analysis and Related Question

 

 

December 10

 

December 11

December 12

December 13

December 14

December 15

09.30-11.10

 Opening Ceremony


09.00-10.30  

Lecture Courses
 


09.00-10.30  

Lecture Courses
 


09.00-10.30  

Lecture Courses
 


09.00-10.30  

Lecture Courses
 

09.00-11.00

Short
Communications

 
10.30-11.00
Coffee break
 

10.30-11.00
Coffee break

10.30-11.00
Coffee break

10.30-11.00
Coffee break


 11.10-11.30
Coffee break
 

11.00-12.30

 Lecture Courses

11.00-12.30

Lecture Courses

11.00-12.30

  Lecture Courses

11.00-12.30

 Lecture Courses

11.00-11.30
Coffee break


 11.30-12.50

 Plenary Lectures
 

11.30-13.10

 Short
Communications

12.50-15.00

  Lunch

 
12.30-15.00

 Lunch
 

 12.30-15.00 

Lunch

12.30-15.00 

Lunch

12.30-15.00 

Lunch

 13.10-15.00

 Lunch

12.30-14.00

 Excursion to the Budker Institute of Nuclear Physics

 

12.30-14.00

  Excursion to the Central Siberian Geological Museum
 

 
12.30-14.00

 Excursion to the Museum of History and Culture of Nations of Siberia and the Far East
 

15.00-17.00

 Short
Communications


15.00-16.20

 Plenary Lectures
 

15.00-16.20

 Plenary Lectures

15.00-16.20

 Plenary Lectures

15.00-16.20

Plenary Lectures

 15.00-16.20

 Plenary Lectures

 

16.20-16.40
Coffee break

 

16.20-16.50
Coffee break

16.20-16.50
Coffee break

16.20-16.50
Coffee break

16.20-16.50
Coffee break

17.00

Closing Ceremony

 16.40-18.40 

Plenary Lectures
 


16.50-18.50

 Short Communications
 


16.50-18.50

 Short Communications
 


16.50-18.30

 Short Communications
 


16.50-18.50

 Short Communications
 

19.00-21.00

 Welcome  Reception
 

 

 
16.50-21.00

 Visit to the Novosibirsk Opera and Ballet Theatre
 

19.00-22.00

 Conference Party

 

 

 

 



In the framework of the School-Conference the participants will be able to watch documentary films about distinguished Soviet and Russian scientists. The films were made at the Studio "Asia-Film". Film director is laureate of the State prize of the Russian Federation, honored art worker of the Russian Federation Vladimir E. Eisner.