MATHEMATICS and its APPLICATIONS
August 4-10, 2019, Novosibirsk, Russia


  Russian

Home
News
Program Committee
Organizing Committee
Invited Lecturers
Program
Support of the Conference
Registration
Abstracts
Accommodation
Important DatesAbout Venue
Contacts
 

The preliminary list of the invited lecturers will be updated.

  • Dinshaw Balsara (University of Notre Dame, Notre Dame, USA)
    To be announced

  • Christophe Berthon (Université de Nantes, Nantes, France)
    To be announced

  • Christophe Chalons (Université Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines, Versailles, France)
    To be announced

  • Juan Cheng (Institute of Applied Physics and Computational Mathematics, Beijing, China)
    Symmetry-preserving and positivity-preserving Lagrangian schemes for compressible multi-material fluid flows

  • Bruno Després (University of Paris 6, Paris, France)
    To be announced

  • Michael Dumbser (University of Trento, Trento, Italy)
    General relativity: a new frontier of numerical methods for hyperbolic conservation laws

  • Vasilii M. Fomin (Khristianovich Institute of Theoretical and Applied Mechanics, Novosibirsk, Russia)
    To be announced

  • Sergey Gavrilyuk (Aix-Marseille University, Marseille, France)
    Godunov approach in visco-plasticity : application to high-velocity impact problems

  • Armin Iske (University of Hamburg, Hamburg, Germany)
    On the approximation order of generalized Godunov schemes

  • Carlos Pares (University of Malaga, Malaga, Spain)
    Well-balanced high-order methods for systems of balance laws

  • Philip Roe (University of Michigan, Ann Arbor, USA)
    Designing numerical schemes for bandwidth

  • Tommaso Ruggeri (University of Bologna, Bologna, Italy)
    Godunov
    symmetric systems and rational extended thermodynamics

  • Giovanni Russo (University of Catania, Catania, Italy)
    High order shock capturing schemes for all Mach number flows

  • Vladimir M. Sadovskii (Institute of Computational Modeling, Krasnoyarsk, Russia)
    To be announced

  • Richard Saurel (Aix-Marseille University, Marseille, France)
    Modelling sodium combustion with liquid water

  • Rashit M. Shagaliev (Russian Federal Nuclear Center, Sarov, Russia)
    To be announced

  • Denis Serre (Ecole Normale Supérieure de Lyon, Lyon, France)
    To be announced

  • Chi-Wang Shu (Brown University, Providence, USA)
    Bound-preserving high order schemes for hyperbolic equations: survey and recent developments

  • Yoko Takakura (Tokai University, Kanagawa, Japan)
    Moving-coordinate method and its applications

  • Ben Thornber (University of Sydney, Sydney, Australia)
    Computations of
    compressible turbulent mixing: numerical methods and physics

  • Vladimir A. Titarev (Federal Research Center “Computer Science and Control”, Moscow, Russia)
    Numerical methods for model kinetic equations and their application to external high-speed flows

  • Eleuterio Toro (University of Trento, Trento, Italy)
    Godunov’s method

  • Elena Vázquez Cendón (University of Santiago de Compostela, Santiago de Compostela, Spain)
    To be announced

  • Gerald Warnecke (Otto von Guericke University Magdeburg, Magdeburg, Germany)
    Analytical and numerical results for systems of two-phase mixture balance laws